ENDOPOLKI - poznaj historie endokobiet
Endometrioza dotyczy ponad 2 milionów kobiet w Polsce, jednak wciąż świadomość tej choroby w społeczeństwie jest zbyt niska, co przyczynia się do tego, że diagnoza endometriozy pada zbyt późno. Endopolki to nazwa spotu edukacyjnego nakręconego przez Piotra Szubryta we współpracy z Fundacją Endopolki. Bohaterkami spotu są kobiety z endometriozą, które przedstawiają autentyczne problemy, z którymi mierzą się na co dzień w wyniku choroby. Zwrócenie uwagi na tę bardzo powszechną chorobę to szansa na zwiększenie świadomości i szybszą diagnozę.
Skąd pomysł?
Piotr Szubryt na co dzień zajmuje się komercyjną produkcją wideo. Jego potrzeba zaangażowania się w projekt, który przyniósłby realną korzyść kobietom chorującym na endometriozę, tak jak jego partnerka, przyczynił się do tego, że postanowił wykorzystać swoje umiejętności reżyserskie i operatorskie i podjąć współpracę z Fundacją Endopolki. Po zapoznaniu się z problemami jakie wiążą się z tą chorobą, napisał scenariusz, który zredagowany wspólnie trafił do bohaterek spotu - Karoliny Szymczak, Sandry Hajduk-Popińskiej, Patrycji Sołtysik i Joanny Jaworskiej. Wszystkie bohaterki to kobiety z endometriozą, którym przedstawione w scenariuszu problemy są znane z życia codziennego. Większość nagrań zrealizowaliśmy w bardzo klimatycznym Studiu Rzeka oraz Zakładzie Kultury Fizycznej czyli miejscu prowadzonym przez jedną z bohaterek.
Chciałem, żeby to był miękki i ciepły obraz, który przyjemnie się ogląda, a bohaterki, które występują opowiadały o swoich przeżyciach, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się pozytywne, ale w drugiej części wypowiedzi okazuje się, że jednak to endometrioza zmusza i ogranicza je w pewnym stopniu do tego, o czym mówią.
- Piotr Szubryt, reżyser, operator, montażysta
Wspólne problemy endokobiet
Endometrioza jest jedną z tych chorób, które rzutują na każdą sferę życia. Dolegliwości z nią związane utrudniają codziennie funkcjonowanie i konsekwentnie wykluczają z życia towarzyskiego, a także zawodowego. Cześć kobiet w wyniku silnych objawów zmienia pracę bądź całkowicie rezygnuje z aktywności zawodowej. Rutynowe czynności, takie jak wybór ubrań może być również skomplikowany przez chorobę, która daje m.in. taki objaw jak endobelly czyli spuchnięty, bolesny i tkliwy brzuch. Ten ból to również przeszkoda w regularnej aktywności fizycznej, która jest ważnym elementem holistycznego dbania o siebie w endometriozie, lecz nie zawsze możliwym do zrealizowania.
Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Szacuje się, że ponad 50% wszystkich kobiet zmagających się z niepłodnością cierpi na endometriozę. Jest to aspekt choroby, który porusza się w przestrzeni publicznej drastycznie rzadko, dlatego w naszym spocie dwie sceny zostały poświęcone niepłodności w endometriozie i konsekwencjom jakie niesie, m.in. konieczności podchodzenia do procedury in vitro jako jedynej szansy na rodzicielstwo.