Marzec 2024

Kolejny marzec czyli miesiąc świadomości endometriozy za nami! Jest to niewątpliwie intensywny czas dla Fundacji, bo tematem endometriozy są zainteresowane nie tylko same Endopolki, a znacznie szersza społeczność - lekarze i inni specjaliści, placówki medyczne, studenci, media. Możemy więc wyskakiwać z lodówki, bez wyrzutów sumienia :))

W tym roku jednogłośnie postawiłyśmy na edukację w mediach społecznościowych, przygotowując wraz ze specjalistkami z Rady Programowej Fundacji szereg wpisów, w których dzielimy się praktycznymi wskazówkami. Pojawił się m.in. temat: radzenia sobie z bólem, aktywności fizycznej, przygotowania do operacji endometriozy, zmiany stylu życia i budowania zdrowych nawyków. W tym miesiącu połączyłyśmy również siły z PARENS Centrum Leczenia Niepłodności w Krakowie, tworząc kampanię endo-marcową opartą o wiedzę i doświadczenie lekarzy specjalistów. Niepłodność w endometriozie jest całe szczęście tematem coraz mniej zamiatanym pod dywan, a chęć zwiększenia świadomości pacjentek na temat wpływu endometriozy na płodność wzrasta, co było widać po zainteresowaniu live’m z dr Esterą Kłosowicz i liczbą pytań, które otrzymałyśmy. Wszystkie materiały edukacyjne są dostępne na naszym profilu Fundacja Endopolki na IG.

Marzec to nie tylko aktywność online (całe szczęście:)), a również możliwość dzielenia się wiedzą na żywo. W środę 20 marca, członkini Rady Programowej Fundacji fizjoterapeutka uroginekologiczna Magda Kosmala-Banasik miała przyjemność wygłosić prelekcję na temat holistycznego wsparcia pacjentek z endometriozą dla studentów kierunku lekarskiego i członków Studenckiego Koła Naukowego Ginekologii Endokrynologicznej WUM. Jest to najsłodszy miód na nasze serca, jak widzimy, że przyszli lekarze chcą poszerzać swoją perspektywę i kształcić się w temacie kompleksowego wspierania w oparciu o fizjoterapię uroginekologiczną, osteopatię, aktywność fizyczną, dietę przeciwzapalną, psychoterapię. Wierzymy, że to nie było nasze ostatnie spotkanie i będziemy mieli okazję jeszcze nie raz powymieniać się doświadczeniami. Pięknie dziękujemy za zaproszenie!

W tym miesiącu odbyły się również pierwsze weekendowe warsztaty dla Endopolek w 2024 roku. Zależało nam na tym, aby spędzić trochę czasu ze wspaniałymi Endokobietami, które dają nam zawsze ogromną dawkę motywacji do kolejnych działań. A tego nigdy za wiele :))

22-24 marca spędziłyśmy po raz kolejny w Ośrodku Warsztatowym Pełnia pod Warszawą, edukując się w temacie oddechu i technik hipopresyjnych LPF. Warsztaty poprowadziła fizjoterapeutka uroginekologiczna i certyfikowana instruktorka LPF Anna Łukasik oraz nauczycielka jogi i trenerka oddechowa Maria Prokop. Ten wspaniały duet zaprosił nas do świata oddechu w ruchu i bezruchu, uważności na ciało, kojącego ruchu miednicą, masażu trzewi poprzez ćwiczenia hipopresyjne, wyciszenia i zadbania o układ nerwowy. Ania pokazała, że mamy naprawdę wiele narzędzi w zasięgu ręki, którymi możemy wspierać się same w domu, a Maria odczarowała jogę, która dla niektórych uczestniczek wydawała się kosmicznie trudna, opierająca o niewykonalne pozycje dla kobiet z endometriozą. To był również czas niekończących się rozmów, wymiany spostrzeżeń, historii, które choć czasami skrajnie różne, to rozumiane bez słów. Bezpieczna przestrzeń, którą staramy się tworzyć na takich wyjazdach to okazja do pobycia w gronie kobiet, które doświadczają podobnych trudności, szukają dopasowanej pod siebie ścieżki życia z chorobą przewlekłą.

Ten wyjazd nie byłby tak kompletny, gdyby nie pomoc PARTNERÓW, którzy wsparli nas zarówno finansowo - dzięki czemu koszt warsztatów nie był dla uczestniczek przygniatający 🙏 - ale również poprzez sprezentowanie nam paczek pełnych dobra, takich jak suplementy od marki EndoMe, przeciwzapalne oleje tłoczone na zimno od Olejarni Salia czy żele intymne od Feminum.

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z prezeską Fundacji Katarzyną Gierobą, który ukazał się w Zwierciadle.

Previous
Previous

Endometrioza a płodność: kiedy marzenia o rodzicielstwie napotykają trudności

Next
Next

Pierwszy rok Fundacji Endopolki