Pierwszy rok Fundacji Endopolki

Fundacja dzisiaj obchodzi swoje pierwsze urodziny! Jest to wspaniała okazja, by podsumować, co wydarzyło się przez ten czas, na czym skupione były nasze umysły i co udało nam się stworzyć dla Endopolek, by zgodnie z misją Fundacji poprawiać jakość życia i szerzyć świadomość społeczną endometriozy.

Pierwszym, oficjalnym wydarzeniem pod szyldem Fundacji Endopolki były warsztaty z wyciszania układu nerwowego współorganizowane z nauczycielką yin jogi Paulą Radziszewską “Endometrioza a wyciszenie i Yin Joga”, które odbyły się w warszawskim studiu MoonShot. W tym czasie, czyli w sierpniu 2022 miał miejsce cykl “Niepłodność w endometriozie” - rozmowy live na Instagramie ze specjalistami, który stał się pigułką wiedzy w temacie niepłodności (jej leczenia, wsparcia dietą, psychoterapią), ale także przestrzenią, w której było miejsce na emocje przeżywane przez kobiety, które chorują na niepłodność.

Wrzesień był dla nas jednym z ważniejszych miesięcy, gdyż dokładnie 29 września odbyła się premiera długo wyczekiwanego, pierwszego ebooka Fundacji “Holistycznie o endo. W zgodzie z ciałem i umysłem”. Jest to zbiór najważniejszych informacji na start, które odpowiadają na pytanie jak zaopiekować się sobą w chorobie. W tworzeniu ebooka wzięło udział 5 ekspertek, które podzieliły się swoimi kompetencjami i doświadczeniem z dziedzin: fizjoterapia uroginekologiczna, dietetyka, psychologia, trening oddechowy, bezpieczny ruch w endometriozie, nowoczesne podejście do bólu przewlekłego. Ebook możecie pobrać bezpłatnie, klikając TUTAJ


Gdy już zebrałyśmy siły po premierze ebooka, która była pełna podekscytowania, ale też pracy i naszego zaangażowania, podwinęłyśmy rękawy, by znów ruszyć do działania. 


Był to zdecydowanie owocny czas, a 30 listopada wystartowałyśmy z Endopolki Podcast! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Patronek i Patronów poprzez serwis Patronite. Nasze małe marzenie o domowym studiu nagraniowym, bezpiecznej przestrzeni nieograniczonej czasowo, do której możemy zapraszać najbardziej doświadczonych ekspertów w dziedzinie leczenia endometriozy, spełniło się w zaledwie 3 miesiące. DZIĘKUJEMY Patronkom i Patronom i z radością informujemy, że obecnie na koncie mamy już 17 opublikowanych odcinków i nie zamierzamy kończyć ;)

  • Jeśli chcesz dołączyć do grona Patronek i Patronów to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z profilem Fundacji na PATRONITE -


1 grudnia rozpoczęłyśmy akcję, która zaprowadziła nas aż do Sejmu RP, ale o tym jeszcze nie teraz ;) Mamy na myśli oczywiście akcję “Endopolki listy piszą” współorganizowaną z posłanką Joanną Jaśkowiak i jej wspaniałym zespołem oraz aktywistką Małgorzatą Dembińską. Endokobiety z całej Polski przesyłały listy do Ministra Zdrowia, w których opisywały rzeczywistość osób chorujących na endometriozę, domagając się systemowego wsparcia.

Grudzień to również miesiąc, w którym wraz z fizjoterapeutką uroginekologiczną Magdą Kosmalą-Banasik i trenerką Joanną Nowicką-Jaworską zorganizowałyśmy pierwszy warsztat w formule online “W zgodzie z endo”, który możemy już nazwać flagowym projektem Fundacji wspierającym endokobiety poprzez warsztaty z fizjoterapii uroginekologicznej i bezpiecznego ruchu w endometriozie. Po bardzo udanym starcie w maju (nie będąc jeszcze Fundacją), postanowiłyśmy otworzyć się na szerszą społeczność i umożliwić udział również osobom z dalekich zakątków Polski i z zagranicy. 3 grudnia odbyły się warsztaty online, które wsparły ponad 30 Endopolek! 


Z przytupem zakończyłyśmy 2022, dając sobie chwilę oddechu, by przygotować coś naprawdę DUŻEGO I WARTOŚCIOWEGO. Od połowy stycznia pracowałyśmy nad organizacją drugiego posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. endometriozy w Sejmie RP, które odbyło się 7 marca. Akcja “Endopolki listy piszą” była pierwszym krokiem do pojawienia się w Sejmie i przedstawienia posłankom i posłom postulatów autorstwa aktywistki Małgorzaty Dembińskiej. Posiedzeniu towarzyszyła pierwsza w Sejmie wystawa o endometriozie “Endopolki”. Więcej na temat naszego pobytu w Sejmie możecie przeczytać TUTAJ.


W tak zwanym międzyczasie, a dokładnie 25 lutego rozpoczęłyśmy wspaniałą współpracę z fizjoterapeutką uroginekologiczną i pierwszą w Polsce certyfikowaną instruktorką metody Low Pressure Fitness Anną Łukasik. Owocem tej współpracy były warsztaty “LPF w endometriozie” w Krakowie. Ta znajomość okazała się tak bardzo motywująca i napędzająca do działania, że to pierwsze spotkanie stało się początkiem naszego tour de Pologne czyli warsztatów LPF zorganizowanych w Krakowie, Warszawie (25 marca), Gdańsku (14 kwietnia) i Wrocławiu (1 lipca). 

PS Wracamy w drugiej połowie roku do Krakowa, Warszawy i Gdańska! 

Poświęćmy teraz chwilę najbardziej szalonemu i intensywnemu miesiącowi w roku czyli MARCOWI, który jest Miesiącem Świadomości Endometriozy 🙂

Wydawałoby się, że nic większego niż wizyta w Sejmie nie może się wydarzyć, a jednak… Równocześnie pracowałyśmy nad produkcją pierwszego spotu o endometriozie “Endopolki - spot o problemach kobiet, które żyją z endometriozą”. Pomysłodawcą, reżyserem i producentem był Piotr Szubryt, a w rolę bohaterek - Endopolek - wcieliły się Karolina Szymczak, Sandra Hajduk-Popińska, Patrycja Sołtysik, Joanna Nowicka-Jaworska. Fotorelację z dnia nagrań oraz sam spot możecie obejrzeć w TYM WPISIE


W tym miesiącu podjęłyśmy również współpracę z ekspertką PR i doradczynią biznesową Klaudią Fotyniuk i zaplanowałyśmy kalendarz bezpłatnych konsultacji biznesowych “EndoKonsultacje. Ja i moja ścieżka zawodowa w zgodzie z endometriozą”. Jest to projekt wspierający w stworzeniu miejsca pracy w zgodzie ze sobą i endometriozą, w przebranżowieniu się lub wdrożenia pomysłu na własną działalność, gdy endometrioza wymusza na nas rezygnację z pełnego etatu. Bezpłatne konsultacje kontynuowane były również w czerwcu. 

Płynnie przechodzimy do kwietnia, w którym wróciłyśmy z warsztatem “W zgodzie z endociałem”, lecz tym razem w wersji weekendowej. Wspólnie z 13 uczestniczkami spędziłyśmy 3 dni w Ośrodku Pełnia pod Warszawą (21-23 kwietnia), gdzie poznawałyśmy swoje ciało, obserwowałyśmy je, uczyłyśmy się wyrozumiałości i uważnego bycia ze sobą, ale i w gronie innych Endopolek. Był również czas na indywidualną konsultację z fizjoterapeutką uroginekologiczną i przede wszystkim na rozmowę i wymianę doświadczeń. Wracamy, to jest pewne. Termin na 2024 mamy już zarezerwowany!

Tegoroczna majówka to czas zdobywania wiedzy od najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia endometriozy. W dniach 4-6 maja prezeska Fundacji Kasia Gieroba uczestniczyła w Światowym Kongresie Endometriozy WCE2023 w Edynburgu. Najważniejsze take-home messages i wrażenia z kongresu zostały opisane TUTAJ.

Doznania kulinarne i podróż smaków, przez którą przeprowadziła nas Sylwia Ziajka w Ośrodku Pełnia podczas weekendowych warsztatów zaowocowała organizacją pierwszych warsztatów kulinarnych w zgodzie z endometriozą. 4 lipca w gronie 20 uczestniczek gotowałyśmy przeciwzapalnie, nie używając mąki zawierającej gluten, sezonowo i przede wszystkim przepysznie. Chodzą słuchy, że podczas blendowania hummusu pojawił się pomysł na kolejną podróż smaków, w którą razem z Sylwią zabierzemy Was w grudniu…

Wydarzeniem kończącym ten wspaniały rok jest URODZINOWY PIKNIK, który organizujemy 22 lipca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Będzie miejsce na ruch, o który zadbają fizjoterapeutki uroginekologiczne Magda Kosmala-Banasik i Anna Łukasik, będzie bezglutenowy tort oraz toast z 0% bąbelkami. Urodziny to wspaniała okazja do spotkania się i podsumowania wspólnie tego szalonego, pierwszego roku działania Fundacji Endopolki. 


Życzymy sobie dalszego rozwoju i dbania o to, aby świadomość społeczna endometriozy w Polsce nieustannie rosła!

Previous
Previous

Marzec 2024

Next
Next

15th World Congress on Endometriosis - relacja, podsumowanie, take-home messages